Kvarner

Prosíme o strpení Zjišťujeme dostupnost ubytování

 

Naplánujte si dovolenou na Kvarneru

Typickou charakteristikou Kvarneru jsou majestátní scenérie a přírodní rozmanitosti: pobřeží dominují úseky pláží lemované zelené s vysokými horami v pozadí. V kvarnerském zálivu naleznete největší z chorvaských ostrovů. Podnikněte výlet do divokého pohoří Gorski Kotar, prozkoumejte ostrov Krk na kolech, poznejte pláže na ostrově Cres, užijte si zdravého klimatu s bujnou vegetací na ostrově Lošinj a ochutnejte to nejlepší z chorvatské kuchyně na Opatijské riviéře.

Kvarnerský záliv se rozprostírá od Istrijského poloostrova na západě až k Dalmácii na východě. Čtyři hlavní ostrovy Cres, Krk, Lošinj a Rab spolu s ostatními ostrůvky se rozprostírají po celém zálivu kolem pobřežního oblouku. Pohoří tohoto pobřežního pásu se vine kolem zálivu z Opatije dále na východ. Z Rijeky jihovýchodním směrem vede podél pobřeží scénická silniční magistrála až do jižních krajů Chorvatska.

Horský masiv Gorski Kotar se nachází v oblasti severovýchodně od Rijeky. Pokud odtud cestujete do Záhřebu, pak budete projíždět vnitrozemskou částí Primorsko-goranske župy, která je oblastí malých měst, hustých lesů a zemědělství. Celý severní úsek chorvatského pobřeží vykazuje silný italský vliv, a to díky staletím italské nadvlády. Rozvoj turistických letovisek na Jadranské pevnině pak započal během Habsburské nadvlády. Ve městech je dodnes patrná typická Rakousko-Uherská architektura a infrastruktura.
Oproti tomu ostrovy mají útulnější styl inspirovaný v Itálii. Obydlí jsou jednodušší, často z kamene a s menším počtem zdobných prvků. U starší populace není vyjímkou, že se nedomluví jinak, než italsky.

Krk, na který přijedete mostem spojujícím ostrov s pobřežím, je díky tomuto spojení naturelem blíže pobřeží než sousedním ostrovům. Severní část Cresu je propletena lesy a skalnatými útesy, zatímco jižním směrem se objevují mírnější svahy. Borové lesy se rozprostírají až ke břehům a poskytují v poledne vítaný stín. V jižní části ostrova se nacházejí sladkovodní jezera, která zásobují ostrov pitnou vodou, jako protiváha ke slanému moři, které ostrov obklopuje. Z Cresu se po krátkém mostě dostanete na ostrov Lošinj. Velké svěží zahrady a vilyzde byly postaveny v době rozvoje v průběhu 19. století. Když budete na ostrov Rab přijíždět ze severu, uvidite reliéf ostrova podobající se siluetě potápějícího se mořského ještěra. Hornatý sever ostrova je vyprahlý a neúrodný, téměř pouštního charakteru se skalisky a křovinami, naopak jižní část je svěží a úrodná.