Festivaly v Chorvatsku

Prosíme o strpení Zjišťujeme dostupnost ubytování

Rab - Rabska fjera

Středověké léto v Chorvatsku, tak by se dala nazvat slavnost "Rabska fjera". Slavnost začíná tradičně 25.července a trvá 3 dny. Tato slavnost má dlouhou tradici, první slavnost se konala 21.července 1364, kdy se rada města Rab rozhodla oslavit krále Ludvíka Velikého, který Rab osvobodil od Benátčanů. Zároveň oslavuje sv.Kryštofa, patrona města Rab, který údajně zachránil Rab před ničivou silou normanského obležení. Celá slavnost je opravdu unikátní a v jejím průběhu máte pocit, že jste se vrátili do středověku. Ulice jsou plné řemeslných obchůdků, kde vám všichni ochotně ukáží stará řemesla, ale můžete si zde výrobky i zakoupit. Lidé nosí krásné kostýmy, vše do detailu promyšlené. Můžete zde potkat nejen řemeslníky, ale i různé žongléře, umělce, středověké rytíře, střelce, hudebníky, šlechtice, prostý lid. Milovníci dobrého jídla jistě ocení čerstvě smažené "šulčići", tuňáka, fritule, vynikajicí sýr, víno a jiné dobroty. Vše je doprovázeno středověkou hudbou a tancem.

rab-visit.com/en/what-to-do/upcoming/rabska-fjera-195/195

 

Rovinj - Dolce Vita festival

"Požitkářský retro víkend", tak by se dal nazvat Dolce vita festival, jenž je oslavou kultury ve všech podobách - rozmanitý hudební program, film, design, móda, tanec, dobré jídlo a víno. Milovníci vintage kultury mají možnost zažít opravdový retro zážitek - užijí si swing, rock and roll, blues, ale i výstavu historických automobilů a skútrů, starobylého nábytku, to vše v atmosféře 50 a 60 let.

 

Záhřeb - CEST is D´BEST

Cest d´best je první pouliční festival, jehož tradice započala v roce 1997 v Záhřebu a během let se z něj stal mezinárodní multimediální pouliční festival, který vás nadchne svojí hravostí. Na začátku června se můžete těšit na několik stovek pouličních umělců z celého světa - na klauny, hráče na trumpety, ale i hudebníky, na kejklíře, akrobaty.. všichni tito umělci přináší více než 300hodin smíchu. K festivalu patří i oblíbený každoroční závod "čistič ulic", kde závodníci jedou na kole s popelnicí a snaží se splnit všechny úkoly a co nejrychleji dojet do cíle. Chcete se zasmát? Jeďte na tento festival do Záhřebu

cestisdbest.com

 

Durdevac - Picokijada festival

Picokijada je dobře známý třídenní festival, který se koná od roku 1968 v městě Durdevac, vždy na konci června. Festival je oslavou jedné z nejzajímavějších legend v historii. Vypráví o odvaze a vynalézavosti lidí z vesnice Durdevac, kterým se při dlouhodobém obléhání podařilo najít způsob, jak se osvobodit ze spárů turecké armády. Turkové se snažili vesnici vyhladovět, aby se obyvatelé vzdali. Když jim zbýval pouze poslední kohout, rozhodli se pro zoufalý plán, kdy doufali v překvapení protivníka. Kohouta dali do děla a vystřelili do na Turky, aby uvěřili, že mají spousta jídla. Protivníci uvěřili a po ukončení obléhání, začali obyvatelům vesnice říkat Picoki - kuřecí lidi.

Festival je chystán více než 300nadšenci a každoročně ho navštíví více než 30tisíc lidí. Na festivalu se můžete tešit na kostýmy, divadelní scény, ale i velkou ohňovou show.

picokijada.com

 

Dakovo - Đakovački vezovi

 

Đakovački vezovi je festival proslulý především ukázkou původního folklóru Slavonie. První slavnost Đakovački vezovi se konala 2 a 3. července 1967 při příležitosti mezinárodního turistického roku. A od té doby se koná každou sozónu na přelomu června a července. Jeho hlavním zaměřením je ukázka originálního folklóru Slavonie, oblasti Baranja a regionu západní Syrmia, ve formě hudebních vystoupení a lidových krojů. Současně však zahrnuje i řadu doprovodných akcí – tradiční výstavy koní a jejich dostihy na závodišti, ochutnávky místních klinářských specialit jako dakovský kulen, čobanac nebo rybí paprikáš.

Festival je mezinárodní a přijíždějí hosté z celého světa. Velkolepou událostí je slavnostní průvod ulicemi Dakova a ceremoniál "Slavonijo, zemljo plemenita" (štědré země Slavonie) s ukázkou nejkrásnějších národních kostýmů a bohatým hudebním a tanečním programem.

djakovacki-vezovi.hr

 

Opatija – Ljetna Pozornica

Letní festival, kdy si každý návštěvník najde to pravé pro sebe. Vystoupení nabízí opery, baletní představení, rock, pop, jazz, muzikály, ale i divadelní a filmová představení.

festivalopatija.hr

 

Záhřeb - INmusic festival

Největší chorvatský open-air hudební festival, poprvé pořádaný v roce 2006. Jedná se o velice oblíbený 3denní festival, kde hrála již řada známých hudebníků: Arctic Monkeys, Nick Cave, The Black Keys, Pixies, Iggy Pop, The Prodigy, Jamiroquai, Placebo, Franz Ferdinand, Morrissey, atd. Festival se koná na ostrově uprostřed záhřebského jezera Jarun. Pokud se rozhodnete ho navštívit, rozhodně se nebudete nudit. Koná se v druhé polovině června.

inmusicfestival.com

 

Županja - Kruh nas svagdašnji – žetva i vršidba u prošlosti

Událost, kdy místní převádějí, jaký byl život v regionu v minulosti - kultura, folklór i gastronomie. Můžete zde shlédnout, jak se v minulosti sklízela pšenice kosou a srpem, jak si děti hrály, ale třeba i soutež v kování kos. Součástí jsou i četné stánky s ukázkou lidových řemesel a nabídka jídel z regionu Županja. Program doprovází hudební vystoupení, tanec a také možnost jízdy v koňmi tažených povozech.

hrturizam.hr/kruh-nas-svagdasnji-zetva-i-vrsidba-u-proslosti

 

Koprivnica - renesanční festival

Renesanční festival je největší historickou událostí v regionu a jak už naznačuje název, budete mít pocit, že jste se ocitili v době renesance. Všude jsou herci v krásných kostýmech - dvorní dámy, králové, rytíři, mušketíři i rolníci. Zajímavostí je, že v programech vystupují soubory z různých zemí: ze Slovinska, Maďarska, Itálie a také České republiky (např. skupina Vere Gratia). Během vystoupení se rytíři snaží dobít koprivnickou pevnost. Festival je doprovázen ukázkou středověkých řemesel a koná se na konci srpna.

renesansnifestival.hr

 

Sinj - Sinjská alka

Sinjska alka je jezdecká soutěž, která se koná každou první neděli v měsíci srpnu. Probíhá od roku 1715 a připomíná vítězství nad osmanskými Turky. V závodě se jezdci pokouší trefit kopím zavěšenou kovou sponu (alku) při plném trysku. Soutěžící mají na sobě kostýmy, stejné jako měli bojovníci v 18.století.

visitsinj.com/en/Vodic/36/alka-tournament

 

 

Pula - filmový festival

Filmový festival v Pule je kulturní událostí celonárodního významu. Cílem festivalu je povzbudit a podpořit umělecké hodnoty současné chorvatské scény, ale i ty mezinárodní. Zajímavostí je, že festival byl poprvé zahájen v roce 1954, což ho řadí k nejstarším "venkovním" filmovým festivalům.

Obvykle se koná v druhé polovině července. Během jednoho týdne je zde promítána více než stovka filmů, souběžně probíhají četné workshopy, odborné přednášky a výstavy. Projekce se konají na různých místech. Nejzajímavějším je asi projekce v aréně, kde se může shromáždit více než 5000 diváků.

pulafilmfestival.hr

 

 

Motovun - filmový festival

5 denní filmový festival v Motovunu se koná vždy na konci července. Od ostatních festivalů se liší tím, že nepropaguje komerční filmy, ale stále se snaží podporovat nezávislou filmovou produkci.

motovunfilmfestival.com