Památky UNESCO - Chorvatsko

Prosíme o strpení Zjišťujeme dostupnost ubytování

Pokud jste milovníci památek či přírodních jedinečností, přijměte pozvání na procházku po památkách UNESCO V Chorvatsku.

 

Zde uvádíme jejich seznam a data zapsání na Seznam UNESCO:

1. Dubrovník - Staré město (1979)

2. Split - Diokleciánův palác (1979)

3. Národní park Plitvická jezera (1979)

4. Poreč - komplex Eufraziovy baziliky (1997)

5. Trogir - historická část městěčka (1997)

6. Šibenik - katedrála sv. Jakuba (2000)

7. Hvar - Starigradské polje (2008)

 

Mezi nejznámnější památky na tomto seznamu zcela jistě patří jedno z nejkrásnějších měst ve Středomoří Dubrovník. Na první pohled Staré město zaujme svým mohutným hradebním systémem, který odpradávna napomáhal k obraně města. Pokud máte rádi krásné výhledy a nevadí vám delší procházka, určitě doporučujeme projít si celé hradby o délce 1940m (platí se vstupné). Hradby byly budovány s přestávkami v období mezi 8. až 17. stoletím, místy jsou široké 6 metrů a až 20 metrů vysoké.

Uvnitř hradeb je však řada dalších památek k vidění, pro příklad doporučujeme alespoň několik z nich:

- krásnou románsko-gotickou křížovou chodbu a lékárnu ze 14. století - ve františkánském klášteře

- dubrovnickou synagogu z 15. století

- Knížecí palác

- renesanční kostel Sv. Spasitele ze 16. století

- Orofiovu kašnu z pol. 13. století

- městskou zvonici

- palác Sponza

- Rolandův sloup

 

Pokud si budete chtít Dubrovník opravdu "vychutnat", doporučujeme delší čas na poznávání, alespoň 3 hodiny.

Dubrovník

 

 

Dalším velice krásným městečkem je Trogir, pyšnící se dochovanou původní urbanistickou zástavbou, včetně části opevnění - vše budováno v období mezi 13. a 18.stoletím.

Určitě doporučujeme prozkoumat:

- románsko-gotickou katedrálu Sv.Vavřince

- románský kostel sv.Jana křtitele

A vůbec doporučujeme projít si celé městečko, kde najdete řadu paláců a dalších kostelů.

Jestli budete mít více dní k poznávání, pěkná je celá oblast pobřeží mezi Trogirem a Splitem - tzv. "kaštely".

 

 

Poreč - komplex Eufraziovy baziliky - tento impozantní komplex zahrnuje kostel, pamětní kapli, atrium, křtitelnici, biskupský palác, byzantskou baziliku s nádhernými mozaikami..Nejstarší stavební práce začaly v roce 313 a samotná bazilika byla postavena v 6. století.

 

Split - Diokleciánův palác - tento komplex byl postaven v období mezi 3. a 4.stoletím římským císařem Diokleciánem. Zcela právem bývá označován jako nejlépe zachovalá antická stavba v Chorvatsku. Stavba měla sloužit jako sídlo, ale zároveň jako opevněná pevnost. Z tohoto důvodu můžete dodnes obdivovat krásné středověké opevnění, gotické, renesanční paláce, romáské kostely..a pokud si dojdete až k soše biskupa Řehoře Ninského (v parku před severní branou) a pohladíte mu palec, říká se, že vám splní přání :o).

 

Šibenik - katedrála sv. Jakuba - katedrála byla vystavena v letech 1431 - 1535. Na počátku byla budována jako gotická, dokončena v renesančním stylu. O tom, že se jedná o velkolepou stavbu, vás můžou přesvědčit už její rozměry. Katedrála je dlouhá 39m, vysoká 32m, celá je vystavěna pouze z kamene a to i včetně zaklenutí a zastřešení, které je řešeno do sebe těsně zapadajícími deskami. Ale nebojte, zaujme nejen svými stavebními vychytávkami. Milovníkům soch může nabídnout 74 portrétních bust v živostní velikosti, Lví portál a jiné.

 

Plitvická jezera - bezesporu potěší každého milovníka přírody. Jedná se o jedinou přírodní památku na seznamu. A čím je tento národní park zvláštní? Plitviská jezera tvoří 16 terasovitých jezer, kde se nachází 140 vodopádů, 20 jeskyň a zřídel. Pro návštěvníky je určitě krásným zážitkem, kdy se mohou procházet po chodníčcích, projet se loďkou a všude okolo je jen neporušená příroda. Rozhodně doporučujeme.

Plitvická jezera

 

Hvar - Starigradské polje - dostaly se na seznam díky své jedinečnosti, zachovaly si rozdělení parcel, tak, jak bylo vytvořeno ve 4.století. Ve 4.století byl Hvar kolonizovaný Řeky z Parosu a ti si rozdělovali půdu pomocí kamenných zdí a cestiček. Pozemky rozdělili na 24 parcel pro pěstování hroznů a oliv a toto parcelování zůstalo prakticky beze změny dodnes.